ПРОФІЛАКТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ У ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ

Дата: 17.05.2024 12:10

Фото без опису

У світі щорічно реєструється 8 млн. нових  випадків туберкульозу і 3 млн. випадків смерті від нього, включаючи 884 тис. дітей у віці до 15 років.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями туберкульозу. Уражається туберкульозом весь організм: легені, нирки, лімфатичні вузли, кістки, очі, шкіра, головний мозок.

Заразитися туберкульозом може практично будь-яка людина.

Зараження відбувається:

• Через повітря – (аерогенний, повітряно-крапельний шлях) або предмети побуту при користуванні  спільним з хворим на туберкульоз легень посудом, туалетним приладдям і т.д., рідше через їжу.
  • При вживанні молочних продуктів від хворої на туберкульоз великої рогатої худоби.
  • Внутрішньоутробне зараження плода (вкрай рідко) при туберкульозі у вагітних.

Близько 50% вперше виявлених хворих виділяють збудника туберкульозу в навколишнє середовище при розмові, кашлі, чханні.

Найбільш схильні до захворювання на туберкульоз діти із так званої, групи ризику:

• у родині, де є хворий на туберкульоз;
  • що часто і тривало хворіють різними інфекційними захворюваннями;
  • що страждають такими захворюваннями, як цукровий діабет, рак і особливо ВІЛ-інфекція, хворі на хронічні захворювання  різних органів і систем;
  • що зловживають алкоголем, наркомани;
  • що живуть за межею бідності;
  • не щеплені діти.

Захворюють на туберкульоз в основному не щеплені діти, рідше ті, що  отримали неповноцінну вакцинацію (рубчик БЦЖ відсутній  або менше 3мм).
Найбільш сприйнятливі до туберкульозу грудні діти та діти молодшого віку, захисні сили яких (неспецифічний і специфічний імунітет) ще не розвинені.

Основні симптоми та ознаки туберкульозу:

• Тривалий кашель (більше трьох тижнів) або покашлювання з виділенням мокроти, можливо з кров’ю.
  • Біль  в грудній клітці.
  • Втрата апетиту, зниження маси тіла.
  • Посилене потовиділення (особливо в нічний час).
  • Загальне нездужання і слабкість.
  • Періодичне невелике підвищення температури тіла (37,2 ° – 37,4 ° С).

Почервоніння і припухлість шкіри розміром більше 5 мм у дітей та підлітків при проведенні проби Манту свідчать про момент зараження, але ще не про саму хворобу, в цьому випадку потрібно поглиблене обстеження дитини.

Як визначити чи інфікована дитина?

Це визначають за допомогою туберкулінової проби  (проба Манту).
Крім туберкулінодіагностики – методами раннього виявлення туберкульозу у дітей, підлітків і дорослих служать профілактичні обстеження:

• рентгенофлюорографія – з 15 років, в подальшому не рідше 1 разу для груп ризику.
  • бактеріологічне обстеження – (мікроскопія мазка ) та молекулярно-генетичне дослідження

Як уберегти дитину від туберкульозу та запобігти захворюванню?

Для активної специфічної профілактики туберкульозу у дітей та підлітків призначена вакцина БЦЖ.
Вакцина БЦЖ представляє собою живі ослаблені (що втратили здатність викликати захворювання) мікобактерії вакцинного штамму.  Поява у щепленої  від туберкульозу дитини через 4 – 6 тижнів папули розміром 5 – 10 мм, а через рік рубчика свідчить про успішно проведену вакцинацію.
Внутрішньошкірна вакцинація БЦЖ визнана основним заходом специфічної профілактики туберкульозу. Вона стимулює вироблення не тільки специфічного протитуберкульозного імунітету, але і підсилює природну стійкість дитячого організму до інших інфекцій. У випадку розвитку захворювання, первинна інфекція протікає у вакцинованих сприятливо, часто безсимптомно і виявляється в неактивній стадії.

Профілактика дитячо-підліткового туберкульозу та поради батькам

Для запобігання туберкульозу у дітей та підлітків необхідно:

• Вчасно проводити щеплення вакциною БЦЖ.
  • Відповідально ставитися батькам до свого здоров’я, цікавитися заздалегідь про здоров’я тих людей, які будуть жити тимчасово у вашій родині.
  • Проходити профілактичне рентгено-флюорографічного обстеження, особливо якщо в сім’ї є новонароджена дитина.
  • Обов’язково звертатися до лікаря, якщо дитина була в контакті з хворим на туберкульоз.
  • Оберігати вашу дитину від тривалого контакту з хворим –  це знизить ризик захворювання.
  • Обов’язкове обстеження у лікаря-фтизіатра при встановленні інфікування дитини по пробі Манту.
  • Особистим батьківським прикладом формувати у дитини навички  здорового  способу  життя.